Partikl
Moc ziaren
Ziarna - tak małe, a potrafią zdziałać cuda. Co takiego mają w sobie, że ryby za nimi szaleją?
Zastanawiasz się czym nęcić, by skutecznie łowić karpie? Zapewne na pierwszą myśl przychodzą Ci kulki, które rzeczywiście są dość mocno efektywne. Aby wyróżnić się na łowisku czasami trzeba jednak pokombinować i sięgnąć po przynętę niezawodną, naturalną i dobrze rybom znaną. Mowa tu ziarnach!
Dlaczego karpie lubią ziarna?
Wszelkiego rodzaju nasiona, orzechy, ziarna stanowią naturalny pokarm dla ryb, który w wodzie nie wzbudza niebezpiecznych podejrzeń. Oprócz tego zawierają one wysoki poziom kalorii, węglowodanów, tłuszczy w tym Omega 3, a także całkiem spory poziom białka. Ziarna posiadają również teksturę, odpowiadającą behawioralnym potrzebom karpi, takim jak gryzienie, twardość, smakowitość.
Dzięki temu ziarna stanowią idealną zanętę, która będzie działać w każdym przypadku - czy to na rzekach, dzikiej wodzie czy komercji!
Najczaściej używane w nęceniu karpi ziarna, nasiona i orzechy to:
- Orzechy tygrysie
- Orzechy ziemne
- Kukurydza
- Nasiona strączkowe
- Ciecierzyca
- Fasola
- Konopie
- Rzepik
- Gryka
Można stosować je osobno, jak i w formie miksów lub dodatków do zanęt.
Jak karpie żerują na ziarnach?
Warto przeczytać ten fragment, bo zebrana wiedza może być kluczowym elementem Twojej dobrze dobranej taktyki nęcenia.
Karpie są stworzeniami bardzo elastycznymi żywieniowo. Są w stanie dostosować sposób odżywiania w zależności od podłoża, na którym żerują, oraz od dostępnego pożywienia. Każdy rodzaj ziaren może inaczej oddziaływać na ryby, a wgłębienie się w ten temat może okazać się kluczem do wędkarskiego sukcesu.
Jaką frakcję wybrać?
Obranie taktyki nie jest tak prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. W pierwszym etapie powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, na jakie ryby się nastawiamy. Oczywiście każdy z nas chce dobrać się do największych okazów, jednak wymaga to odpowiedniego podejścia.
Wśród ziaren nasz wybór oscyluje pomiędzy dwoma frakcjami: drobnymi i grubszymi. I choć może się wydawać to nieprawdopodobne, to każda z tych frakcji ma swój indywidualny udział w kuszeniu grubych karpi. Stosowanie większej frakcji ziaren z pewnością pomoże Ci w selektywnym łowieniu, kiedy chcesz uniknąć brań małych ryb i nastawiasz się na konkretne okazy. Jednak drobne nasiona również mogą mieć w tym dość ważny udział.
Zastosowanie mniejszy nasion sprawia, że karp ciężko pracuje nad tym, aby je znaleźć i zjeść każde ziarenko, co jednocześnie zajmuje mu mnóstwo czasu i dłużej przytrzymuje go w punkcie łowienia. A to zwiększa Twoje szanse na branie.
Im dłużej ryba szuka pożywienia, tym lepiej dla Ciebie.
Kiedy karp żeruje na drobnym pokarmie, nieuchronnie zasysa wiele niejadalnych organicznych i nieorganicznych składników, takich jak liście, piasek lub małe kamienie. Karp musi sortować wszystkie te elementy, wydalając produkty niejadalne i konsumując te jadalne. Podczas żerowania na drobnej zanęcie, karp wysuwa swój pysk i dotyka podłoża, zasysając materiał do jamy gębowej, gdzie następuje pierwszy etap sortowania i wypluwania niejadalnych elementów. Następnie pokarm przenosi się do jamy ustnej, gdzie następuje dalsze sortowanie przy pomocy tzw. narządu podniebnego, który zbudowany jest z włókien elastycznych, tkanki mięśniowej i komórek tłuszczowych, a na zewnątrz pokryty jest kubkami smakowymi. Kiedy narząd podniebienny smakuje coś jadalnego, karp przytrzymuje pokarm, a części niejadalne wydala przez otwór skrzelowy. Jadalne elementy są następnie przekazywane z powrotem do zębów gardłowych, gdzie są miażdżone i gotowe do trawienia.
Ten proces zachodzi nieustannie, gdy ryby żerują na drobnych przynętach, takich jak ziarna konopi czy choćby pellety, poruszając się przy tym po nęconym obszarze i filtrując pożywienie. Sortowanie drobnego pokarmu przez karpie zabiera więc im mnóstwo czasu i przytrzymuje w zanęconym miejscu, dzięki czemu łatwiej utrzymać jest ryby w pobliżu naszego zestawu. A to proporcjonalnie zwiększa nasze szanse na branie.
Nasiona a PVA
Dobrym sposobem na podawanie ziaren w miejsce nęcenia, jest ich umieszczenie w PVA. Pozwoli to nęcić punktowo wybrany obszar niewielkimi ilościami zanęty i w bardzo bliskiej odległości od zestawu. Aby móc umieszczać ziarna w PVA, wystarczy je odsączyć, dobrze posolić i wymieszać z olejem (jadalnym, rybnym) w ilości 50 ml na kg. Zapobiega to przedwczesnemu rozpuszczaniu się PVA przez sączącą się z ziaren wodę.
Ekonomiczna zaleta ziaren - dobra cena!
Wykorzystanie ziaren do wędkarskich celów to również ogromna oszczędność, zwłaszcza jeżeli lubimy sypać “na grubo”. W tym przypadku możemy obniżyć koszty nęcenia przy jednoczesnym zachowaniu dobrej jakości zanęty. Świetnym przykładem może być tutaj kukurydza. Nie dość, że karpie za nią szaleją, to można ją nabyć w niskiej cenie. Rozwiązanie idealne!
A może na włos?
Ziarna równie dobrze sprawdzają się na haczyku. Oczywiście nie wszystkie ziarna będą nadawały się do założenia bezpośrednio na zestaw. Większość karpiarzy wybiera do tego celu najczęściej kukurydzę lub orzech tygrysi, podwieszając je pod korek lub kulkę i stosując pojedynczo lub po kilka w zestawie. Są również tacy, którzy próbują kombinować i montują na haczykach ziarna o drobnej frakcji. Tak wykorzystywane są chociażby konopie, z których tworzy się prawdziwe kulki mocy. Powstają one przy pomocy kawałka korka, którego okleja się ziarnami konopi. Wykorzystanie ziaren w formie przynęty haczykowej to także wyśmienite uzupełnienie nęcenia, w którym wykorzystujemy te sama nasiona.
Każde szablonowe i nieszablonowe podejście jest dobre, kiedy mówimy o taktyce łowienia karpi. Udział ziaren w tym przedsięwzięciu może okazać się nieodzowny i przynoszący same wymiernie korzyści. Dlatego nie ma złych prób. Każda kombinacja prowadząca do położenia karpia na macie jest dowodem na to, że nauka i obieranie taktyk się opłaciły.
PartiklSíla partiklu
Partikl - tak malý, a přesto dokáže zázraky. Co je na něm tak zvláštního, že se z něj ryby zblázní?
Zajímá vás, co použít k účinnému lovu kaprů? Pravděpodobně první, co vás napadne, je boilies, které je skutečně účinné. Abyste však v revíru vynikli, musíte někdy myslet jinak a sáhnout po spolehlivé, přírodní a rybám známé nástraze. Mluvím o partiklu!
Proč mají kapři rádi partikl?
Všechny druhy semen, ořechů a zrníček jsou pro ryby přirozenou potravou, která ve vodě nevzbuzuje podezření. Kromě toho obsahují velké množství kalorií, sacharidů, tuků, včetně omega 3 a poměrně vysoké množství bílkovin. Partikl má také strukturu, která odpovídá potřebám chování kaprů, jako je tvrdost, chutnost a výživnost.
Díky tomu je partikl ideální mletou návnadou, která bude fungovat v každé akci - ať už na řekách, svazové vodě nebo komerční!
Nejčastěji používaný partikl, semena a ořechy v kaprových návnadách jsou:
- Tygří ořechy
- Arašídy
- Kukuřice
- Semena luštěnin
- Cizrna
- Fazole
- Konopí
- Tuřín
- Pohanka
Lze je použít samostatně i ve formě směsí nebo přísad do návnad.
Jak se kapři živí partiklem?
Tento článek se vyplatí přečíst, protože získané poznatky mohou být klíčovým prvkem vaší dobře zvolené taktiky vnadění.
Kapři jsou tvorové s velkou potravní flexibilitou. Jsou schopni přizpůsobit své krmení v závislosti na typu dna, na kterém se krmí, a na dostupné potravě. Každý druh partiklu může na ryby působit jinak a hlubší proniknutí do tohoto tématu může být klíčem k rybářskému úspěchu.
Jakou frakci si vybrat?
Výběr taktiky není tak jednoduchá záležitost, jak by se mohlo zdát. V prvním kroku bychom si měli odpovědět na otázku, na jaký druh ryb se zaměřujeme. Samozřejmě, že každý chce jít po největších exemplářích, ale to vyžaduje správný přístup.
Mezi partiklem náš výběr osciluje mezi dvěma frakcemi: jemnými a hrubými. A i když se to může zdát nepravděpodobné, každá z těchto frakcí má svůj individuální podíl na kapřím jídelníčku. Použití větší frakce zrn vám jistě pomůže při selektivním lovu, když se chcete vyhnout záběrům malých ryb a zaměřujete se na kapitální exempláře. Drobný partikl však může mít také poměrně významný přínos.
Použití menších druhů partiklu nutí kapry, aby se namáhali s jejich hledáním a konzumací jednotlivých zrn, což jim také zabere spoustu času a udrží je déle na místě lovu. A to zvyšuje vaše šance na záběr.
Čím déle ryba hledá potravu, tím lépe pro vás.
Když se kapr živí jemnou potravou, nevyhnutelně vysaje spoustu nepoživatelných organických a anorganických složek, jako jsou listy, písek nebo drobné kamínky. Kapr musí všechny tyto prvky roztřídit, nejedlé produkty vyloučit a jedlé konzumovat. Při krmení jemnou návnadou kapr roztáhne tlamu, dotkne se dna a nasaje materiál do své ústní dutiny, kde proběhne první fáze třídění a vyplivnutí nepoživatelných prvků. Poté se potrava přesune do úst, kde dochází k dalšímu třídění pomocí tzv. patrového orgánu, který je tvořen elastickými vlákny, svalovou tkání a tukovými buňkami a na vnější straně je pokryt chuťovými pohárky. Když patrový orgán ochutná něco jedlého, kapr potravu zadrží a nejedlé části vylučuje žaberním otvorem. Jedlé části se pak vracejí zpět k požerákovým zubům, kde jsou rozdrceny a připraveny k trávení.
Tento proces probíhá nepřetržitě, protože ryby se živí malými nástrahami, jako jsou konopná semena nebo dokonce pelety, a přitom se pohybují v okolí nástrahy a filtrují potravu. Kaprům tak trvá dlouho, než drobnou potravu roztřídí a to je udrží v prostoru s návnadou, což usnadňuje úměrně zvyšuje naše šance na záběr.
Partikl vs. PVA
Dobrým způsobem, jak zakrmit partiklem do malého prostoru s návnadou, je umístit je do PVA. To vám umožní bodově navnadit vybranou oblast malým množstvím návnady a ve velmi těsné blízkosti vaší sestavy. Chcete-li umístit partikl do PVA, jednoduše je slijte, dobře osolte a smíchejte s olejem (jedlým, rybím) v množství 50 ml na 1 kg. Tím zabráníte předčasnému rozpuštění PVA vlivem vody vytékající ze zrn.
Ekonomická výhoda partiklu - dobrá cena!
Použití partiklu pro rybářské účely je také velkou úsporou peněz, zejména pokud rádi krmíte "na husto". V takovém případě můžeme snížit náklady na vnadění při zachování dobré kvality návnady. Skvělým příkladem je zde kukuřice. Nejenže po ní kapři šílí, ale navíc ji můžete koupit za nízkou cenu. Ideální řešení!
A co třeba nastražení na vlas?
Partikl na háčku funguje stejně dobře. Samozřejmě ne všechen partikl bude vhodné nastražit přímo pod háček. Většina kaprařů pro tento účel obvykle volí kukuřici nebo tygří ořech, které zavěšují pod háček a používají je jednotlivě nebo několik v každé sestavě. Jsou i tací, kteří zkoušejí kombinaci a pod háčky nastraží zrnka jemnější frakce. Tímto způsobem se používá například konopí, z něhož se vytvářejí skutečně účinné kuličky. Ty se vyrábějí pomocí kousku korku, který je pokryt konopným semínkem. Použití partiklu jako nástrahy pod háček je také vynikajícím doplňkem návnady.
Každá změna a neotřelý přístup je dobrý, když mluvíme o taktice lovu kaprů. Účast partiklu v tomto snažení se může ukázat jako nepostradatelná a přinést měřitelné výhody sama o sobě. Proto neexistují žádné špatné pokusy. Každá kombinace, která vede k položení kapra na podložku, je důkazem, že se učení a ladění taktiky vyplatilo.